• Merhaba, seni biraz tanıyabilir miyiz?

→  Ben Sefanur Cam , Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesi öğrencisiyim . Bu yıl 3. sınıfa geçtim .

 • Bulunduğun üniversitenin size sunduğu avantaj ve dezavantajlar nelerdir?

→  Üniversitemde diğerlerinden farklı bir eğitim sistemi var . İlk 2 yıl tıp fakültesi ile ortak dersleri alıyoruz müfredatımız tamamen aynı. Daha sonraki yıllarda pratik eğitimimiz hızlandırılmış bir şekilde başlıyor . Temel tıp eğitimimizin yoğunluğunun Dus ta faydasının olacağı kanaatindeyim. Ancak bu hızlandırılmış ve daha önce denenmemiş sistemin işleyişindeki aksaklıklar da oldukça muhtemel . Bir de okulumda mezun olan dönemimiz olmadığı için staj , dus başarısı vs de bilemiyoruz bu da bir dezavantaj bence .

 • Diş hekimliği okumak zor mu?

→  Evet bana kalırsa oldukça zor . Teorik derslerim yanında pratik yoğunluğu ile öğrenciler oldukça stresli zamanlar geçiriyor .

 • Fakülte ve kampüs ortamı nasıl?

→  İlk 2 yıl Etlikteki kampüsteyiz ve oldukça güzel bir ortam var daha sonra sadece diş hek bölümünün olduğu Ovacık yerleşkesinde eğitimimiz devam etmekte .

 • Bulunduğunuz şehirde öğrenci olmak nasıl, kolay mı?(ulaşım, kira vs.)

→  Yani nerden geldiğinize bağlı ben Konya’dan geliyorum ve hemen hemen aynı herşey ancak daha küçük şehirlerden gelen arkadaşlarım pahalı buluyorlar.

 • Sınav sisteminiz nasıl, sınıfı geçmek kolay mı?

→  Komite sistemi var tıplarda olduğu gibi benim için geçilebilir bir sistem ancak 1. Sınıfken 100 kişilik sınıfımızdan 20kişi kaldı o yüzden hafife de almamak gerek bence .

 • Diş hekimliği okumak masraflı mı, malzemeleri nasıl temin ediyorsunuz?

→  Kesinlikle masraflı tüm malzemeleri kendimiz temin ediyoruz biz daha pratik eğitimine geçmediğimiz için ne boyutta olduğu ile ilgili bişey diyemeyeceğim maalesef.

 • Teorik ve pratik dersler nasıl oluyor?

→  İlk 2 yıl temel tıp bilimi dersleri alıyoruz hem pratik hem teorik daha sonra bölüm derslerimizi teorik pratik eş zamanlı olarak alıyoruz .3. sınıfta sabun yontusu diş dizimi kesimi vs şeklinde gidiyor.

 • El becerisi önemli mi?

→  Ben kendimde olmadığını düşünüp çok korkuyordum ancak bu yaz staj yapmaya başladım hiç de gelişmeyecek bir şey değil . Tabiki önemli ama çok kötü değilseniz rahatlıkla öğrenebilirsiniz.

 • Diş hekimliğinde uzmanlık var mı?

→  Evet DUS sınavı ile aynı tıpta olduğu gibi uzmanlık bölümü seçiyorsunuz tabiki zorlu ve emek gerektiren bir süreç.

 • Tercih dönemindeki arkadaşlara, okuduğun üniversiteyi ve bölümü önerir misin?

→  Sistemimiz tam oturmadığı için pek önermem .
Ancak eğer beklendiği gibi DUS başarımız yüksek olursa düşünülebilir.
Ayrıca hastanemiz de şu an sanırım yapım aşamasında bunu da belirtmek isterim sistem oturmamış ve yeni açılmış bir fakülteyiz .

 • Son olarak üniversiteye yeni geçen arkadaşlarımız için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

→  Seçeceğiniz bölümü tüm ayrıntıları ile iyice araştırın . Bunun yanında üniversiteniz olanakları ve gideceğiniz şehirle ilgili de detaylı bilgi edinin . Mesleği biraz daha garanti gözüyle baktığınız için seçerseniz çok üzülürsünüz çünkü yeni açılan kontenjanlar ile ilerki yıllarda ciddi bir yığılma yaşanacak . Mesleğiniz hayatınız olacak o yüzden sevebileceğiniz bir meslek seçin.

SORULARINIZ İÇİN: