• Merhaba, seni biraz tanıyabilir miyiz?

 → Ruşen Kaya. İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi hemşirelik fakültesi 2. Sınıf öğrencisiyim.

  • Hemşirelik eğitimi kaç yıl sürüyor?

→ Hemşirelik eğitimi 4 yıl sürüyor.

  • Hemşirelik bölümünü neden seçtin, istediğin bir bölüm müydü?

→  Aslında hemşireliği isteyerek seçmedim ama sağlık alanını hep istemişimdir. Hedefim farklı bir bölümdü ancak o olmayınca bana en uygun olanın hemşirelik olduğuna karar verdim.

  • Atama süreci nasıl ? Okul bittikten sonra herhangi bir sınava giriyor musunuz?

→ Hemşire olarak atanmak için Kpss lisans sınavına girmek gerekiyor. İki yılda bir yapılan bu sınavda 73 puan ve üzeri alınca atanabiliyorsunuz. (Bu sene pandemi dolayısı ile atamalar 62 puana kadar indi ancak seneye tekrar 70lere çıkar diye tahmin ediyorum.)

  • Staj yapıyor musunuz? Bu süreci bize anlatabilir misin?

  →  Her üniversitenin stajları aynı zamanda olmuyor. Bazı üniversiteler 2.sınıfın başında staja başlatırken bazıları ise 1.sınıfın 2.döneminde başlatıyor. Benim okuduğum üniversitede stajlar 2.sınıfın 1.dönemi başlıyor. Okulun anlaştığı hastaneler oluyor ve herhangi birinde staj eğitiminizi tamamlıyorsunuz. Her dönem farklı bir serviste olmak üzere ( iç hastalıkları, yoğun bakım, psikiyatri vs.) 4.sınıfın sonuna kadar staj süreci devam ediyor. Eğitim hemşireleriniz gözetiminde haftada iki gün ile başlayıp artarak staj eğitiminizi alıyorsunuz.( Haftada iki gün olması da üniversiteler arasında değişiklik gösteriyor)

  • Hemşireler nerelerde çalışabilir?

→  Hemşirelerin çalışma alanları geniştir. Hastaneler, sağlık ocakları, okullar, aile sağlığı merkezleri, tıp merkezleri..

Detaylı bilgi için bu linke tıklayıp bakabilirsiniz. https://medium.com/@hemsire/hem%C5%9Firelerin-g%C3%B6revleri-ve-%C3%A7al%C4%B1%C5%9Fma-alanlar%C4%B1-f9a5f0cc148a

SORULARINIZ İÇİN: