• Merhaba, seni biraz tanıyabilir miyiz?

→  HASAN CAN ÖZDEMİR, NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ, 4.SINIF.

 • Bulunduğun üniversitenin size sunduğu avantaj ve dezavantajlar nelerdir?

→  Necmettin Erbakan Üniversitesi, huzur şehri Konya’da yer almakta olup yaklaşık 10 senelik bir üniversitedir.Üniversitenin avantajlarına bakacak olursak kendi fakültemden yola çıkarak hocalarımızın bize karşı gösterdiği ilgi,alaka,hoşgörü ve sevgiyi örnek olarak gösterebilirim.Dezavantaj olarak da yeni bir üniversite olmasından dolayı kampüsü henüz yoktur yani fakülteler birbirlerinden bağımsız yerlerde konumlanmış bulunmaktadır.

 • Diş hekimliği okumak zor mu?

→  Diş hekimliği okumak zor olmakla beraber elbette imkansız değildir.Gelen herkes ilk zamanlarda oldukça zorlanır ama sonradan kendisini bu koşuşturmacaya alışmış şekilde bulur.

 • Fakülte ve kampüs ortamı nasıl?

→  Belirttiğim gibi üniversitemizin belirli bir kampüsü yok, fakültemiz ise Konya’nın merkezi sayılabilecek bir yerde konumlanmış olup her yere ulaşımı rahatlıkla sağlanabilir, ama fakültemiz şu an için bir taşınma işleminden geçmekte ve seneye okulların açılması halinde Meram yerleşkesinde eğitim görmeye başlayacağız. Meram yerleşkesi de merkeze (çarşı,avm vb.) çok uzak olmamakla beraber önceki binamızın yeri kadar avantajlı bir yer değil ama bu da bence tercih etmek için bir dezavantaj oluşturacak nitelikte değil kesinlikle.

 • Bulunduğunuz şehirde öğrenci olmak nasıl, kolay mı?(ulaşım, kira vs.)

→  Konya’da öğrenci olmak bana göre kolay ve rahat. Büyükşehir olmasına rağmen diğer büyükşehirlerdeki kadar pahalı bir yaşam yok burada.Ulaşımı gayet oturmuş(otobüs,minibüs,tramvay vb.) her yere ulaşımı mesafeye bağlı olarak da değişmekle beraber kolay olarak nitelendirilebilir. Fakültelere yakın öğrenci yurtları olmakla beraber bazı kyk yurtları ise uzaktır. Kiralar konusunda ise net bir bilgim yok ama her öğrenci bütçesine uygun ev bulunabileceğini düşünüyorum.

 • Sınav sisteminiz nasıl, sınıfı geçmek kolay mı?

→  Sınav sistemimiz yılda 2 vize 1 final şeklinde olup, vizelerin %20’si finalin ise %60’ı baz alınarak geçme ya da bütünlemeye kalma olarak değerlendirilir(Dersten geçme notu 60’dır).Sınıf geçmek ise bana göre kesinlikle kolay değildir ve kesinlikle düzenli çalışma gerektirir.

 • Diş hekimliği okumak masraflı mı, malzemeleri nasıl temin ediyorsunuz?

→  Diş hekimliği bölümü gerçekten masraflı bir bölüm olmakla beraber malzemeler temini öğrencilerle anlaşmalı diş depolarından gerçekleştirilmektedir ama kendi fakültemden yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki bizim hocalarımız öğrenci yanlısı oldukları için öğrenciye fazla masraf çıkarmamaya da oldukça önem göstermektedirler.

 • Teorik ve pratik dersler nasıl oluyor?

→  Diş hekimliği fakültesinin ilk 2 senesinde temel tıp bilimleri adı altında bir takım dersler (anatomi,biyokimya,histoloji,fizyoloji,mikrobiyoloji vb.) görülmekle beraber bunun yanında kendi fakültemizde ise daha çok pratik ağırlıklı preklinik laboratuvarı derslerimiz mevcuttur.3.sınıftan itibaren temel tıp bilimleri dersleri azalış göstermekte ve kendi alan derslerimiz(endodonti,pedodonti,periodontoloji,ortodonti vb.) teorik ve pratik olarak görülmeye başlanmaktadır.4 ve 5.Sınıfta ise zorunlu staj programlarımız olup bu stajlarda her öğrenci bir diş hekimi gibi hasta bakıp tedavi işlemleri yapmaktadır.

 • El becerisi önemli mi?

→  Diş hekimliğinde el becerisi elbette önemli olup bana göre konsantrasyon el becerisine göre daha önemli bir yer arz etmektedir.El becerisine güvenmeyen insanlar için fakülte başta çok zor gelebilir ama el becerisi sıfırdan da çalışarak gayet iyi bir konuma getirilip,geliştirilebilir.

 • Diş hekimliğinde uzmanlık var mı?

→  Diş hekimliğinde uzmanlık vardır.5 senenin sonunda DUS(Diş Hekimliği Uzmanlık Sınavı)’a girilerek alınan puan ile 8 farklı alandan birine tercih yapılıp o alanda asistanlık eğitimine başlanılabilir.

 • Tercih dönemindeki arkadaşlara, okuduğun üniversiteyi ve bölümü önerir misin?

→  Diş hekimliğini isteyen herkese önerebilirim fakat her diş hekimliği fakültesi gerçekten zordur ama özellikle Necmettin Erbakan Üniversitesinde diş hekimliği okumak diğer diş hekimliği fakültelerine göre hocalarımızın bize karşı gösterdiği ilgi,anlayış ve öğrenciyi güvende hissettirmeleri sebebiyle daha rahat diyebilirim.

 • Son olarak üniversiteye yeni geçen arkadaşlarımız için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

→  Üşenmekten ve ertelemekten kesinlikle uzak dursunlar.

SORULARINIZ İÇİN: