• Merhaba, seni biraz tanıyabilir miyiz?

  →  Seher Akkurt, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, 4.SINIF

 • FTR nedir, bize bölümünü biraz açıklayabilir misin?

  →  Fizik tedavi, insanların yaşamları boyunca iyilik hallerini sağlığını ve yaşama kalitesini arttırmak için psikolojik ve vücut olarak egzersiz ve fizik tedavi ajanlarıyla yapılan bir tedavi şeklidir.

 • FTR eğitimi kaç yıl sürüyor?

  →  4 yıllık da var iki yıllık ta bazı üniversitelerde hazırlık da oluyor

 • Mezun olduktan sonra nerelerde çalışabiliyorsunuz?

→  Hastane
Özel eğitim merkezleri
Rehabilitasyon merkezleri
Yaşlı bakım evleri vs

 • Atama süreci nasıl? Okul bittikten sonra herhangi bir sınava giriyor musunuz?

→  Atama konusu biraz karışık ama ileride önünün açılması için gerekli birimler uğraşıyor
Atama için kpss genel yetenek genel kültür sınavına gitmemiz yeterli oluyor

 • Staj yapıyor musunuz? Bu süreci bize anlatabilir misin?

→  Staj yaptım geçen sene yaz tatilinde bir ay ama şuan pandemiden dolayı yapamıyorum bu süreci ödevle kapatacağız inşallah.
Staj süreci ise çok eğlenceli geçiyor,
İlk olarak gözlem süreci oluyor hastaneye alışıyorsun tedavileri araç ve gereçleri öğrendik sonra hasta almaya başlıyorsun. Bu süreçte bizden sorumlu olan fizyoterapiste takıldığın bütün yerleri sorma şansın oluyor. Sana öğrenci değilde fizyoterapist olmuş atanmış sın gibi davranıyorlar. Hastalarla olan iletişim çok önemli, onlarda güven duygusunu kazanmak lazım çünkü bazı hastalar ağrılarından dolayı özellikle çocuklar tedaviden kaçıyorlar.

 • Hangi sektörlerde staj yapıyorsunuz?

→  Bu sene ödev olacak pandemi sebebiyle, geçen sene Şehir hastanesinde yapmıştım.

 • Fakülte ve kampüs ortamı nasıl?

→  Fakülte sayılır ama biraz küçük sadece fizik tedavi bölümü var yan tarafta da hemen hastane.

 • Bulunduğunuz şehirde öğrenci olmak nasıl, kolay mı? (ulaşım, kira vs.)

→  Ulaşım kira her yönden imkan var ama biraz pahalı

Okuduğum şehirden memnunum gayet güzel. Biraz büyük şehirden gelenler zorlanıyor Rize küçük bir şehir biraz da gelişmemiş

 • Pratik dersleriniz nasıl oluyor? Bahseder misiniz?

→  Önce hoca teorik kısmını anlatıyor daha sonra pratik dersler için ayrı derslikler var oraya geçiyoruz hoca bir kişi üzerinde anlatıyor daha sonra kız erkek olarak ayrılıp arkadaşlar üzerinde kendimiz çalışıyoruz. Kıyafet olarak da hocalar rahat hareket edebileceğimiz şeyler giymemizi söylüyorlar.

 • Sınav sisteminiz nasıl? Sınıfı geçmek zor mu?

→  Sınav sistemi teorik dersler için sadece yazılı sınav oluyoruz. Uygulama dersleri içinde bazıları için hem teorik hemn uygulama sınavı bazıları içinde sadece uygulama sınavı oluyor. Sınav öncesi ikili gruplar oluyoruz. Daha sonra sırayla girip iki kişi birbiri üzerinde sorulan sorulara cevap veriyor.

 • Tercih dönemindeki arkadaşlara, okuduğun üniversiteyi ve bölümü önerir misin?

→  Biraz eksikleri olan bir üniversite ama hocalar yönünden çok şükür bir sıkıntı çekmedim. Okul Güneysu ilçesinde sakin köy ortamını andıran bir yerde. Sakin sessiz, kuşların cıvıltıları ve çay bahçelerinin ortasında güzel bir yerde. Ben memnunum sizlere de öneririm

 • Son olarak üniversiteye yeni geçen arkadaşlarımız için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

→  Arkadaşlar ne olursa olsun kendinizi yalnız hissedip sıkılıp üzülmeyin, hem derslerine çalışıp hemde aynı zamanda diğer aktiviteleri yapamaya çalışın. İlk birinci sınıf işte kimseyi tanımıyorum nasıl ederim ne yaparım korkuların kapılmayın zamanla her şeye alışıyorsunuz. Hep kendinizi geliştirmeye bakın. Konferanslara, kurslara, gezilere elinizden geldiğince katılmaya çalışın. Yapacaklarınızı ertelemeyin. Dersleri gözünüzde fazla büyütmeye de gerek yok çalışan insan her şeyin üstesinden gelir siz yeter ki zamanında çalışın  ve yeterli kadar özeni gösterin.Üniversite de aynı ortaokuldan liseye geçmek gibi. Orada nasıl biraz zorlandıysanız şimdi de ilk hafif zorlayacak sonra yine alışacaksınız normal gelecek. Ama şu yönden rahat olabilirsiniz kural ve sıkıştırma olduğunca az. Elimden geldiğince yazmaya çalıştım inşallah faydalı olmuştur. Hepinize başarılar dilerim. İnşallah insanlığa faydalı birer bireyler oluruz. Allah a emanet olun başarılar 🙂

SORULARINIZ İÇİN: