• Merhaba, seni biraz tanıyabilir miyiz?

→ Merve Nur Bekmezli, Recep Tayyip Erdoğan üniversitesi hemşirelik bölümü üçüncü sınıf öğrencisiyim

 • Hemşirelik eğitimi kaç yıl sürüyor?

→ Hemşirelik bölümü dört yıl sürüyor ama bence bir hemşire ömür boyu hastalarından eğitim alır her yeni gelen hastayla yeni bilgi öğreniyorsun

 • Hemşirelik bölümünü neden seçtin, istediğin bir bölüm müydü?

→ Aslında ilk başlarda istediğim bir bölüm değildi çünkü yakınlarımdaki herkes çok pis bir meslek yapabilecek misin keşke seçmeseydin gibi sözler söylüyorlardı ve bu beni çok kötü etkiliyordu. Ama şuan çok sevdiğim bir bölüm ve iyiki bu bölümü seçmiştim diyorum, bu bölümü seviyorum.

 • Atama süreci nasıl ? Okul bittikten sonra herhangi bir sınava giriyor musunuz?

→ Okul bittikten sonra sadece  KPSS’ye giriyoruz oradaki puana göre atanıyoruz. Atama puanı birçok mesleğe göre iyi ve önü açık bir meslek atanmasanız bile özellerde kolayca iş bulabilirsiniz.

 • Staj yapıyor musunuz? Bu süreci bize anlatabilir misin?

→ Evet staj yapıyoruz bu süreçte hemşireliğin ne kadar önemli ve değerli bir meslek olduğunu, bu mesleğin görevlerini ve sorumluluklarını öğreniyoruz.

 • Hemşireler nerelerde çalışabilir?

→ Hemşireler bütün sağlık kuruluşlarında çalışabilir özel veya devlet hiç farketmiyor.

 • Bulunduğun üniversitenin size sağladığı avantaj ve dezavantajlardan  bahseder misin?

→ Üniversitemizde birçok konferans, eğitici ve eğlenceli programlar oluyor. Okulumuzun hastanenin yanında olması bizim için büyük bir avantaj aslında ve en önemlisi hocalarımız çok ilgili, bilgili, tecrübeliler ve bu bilgilerini, tecrübelerini aktarmak için çaba sarf ediyorlar bu size daha çok azim veriyor.

Dezavantaj olarak yüksekokulumuzun kampüsün içinde olmaması okulun yaptığı birçok programdan uzak olmamıza beden oluyor.

 • Fakülte ve kampüs ortamı nasıl?

→ Kampüs ortamını bilmiyoruz çünkü yüksekokulumuz kampüsün içinde değil, fakülte ortamı bence çok iyi herkes kendi halinde ortamını da bulduysan herşey çok güzel:)

 • Bulunduğunuz şehirde öğrenci olmak nasıl, kolay mı?(ulaşım, kira vs.)

→ Doğrusunu söylemek gerekirse biraz zor öğrenci için herşey çok pahalı ama şehir küçük olduğu için ulaşım kolay oluyor

 • Pratik dersleriniz nasıl oluyor? Bahseder misiniz?

→ Bizim o dönem ana derslerimiz var biz o ana derslerin stajını yapıyoruz hocamız belli bir hafta sadece ders işliyor sonra staj ve dersi bir beraber götürüyoruz. Staj puanlamasını hocalarımız veriyor, hocalarımız bize hemşirelik bakım formu veriyor bizde hastalarımızın durumuna göre o formu dolduruyoruz, ayrıca hocalarımız bizi stajdayken sorular sorar ona göre puanlama yapılır.

 • Sınav sisteminiz nasıl? Sınıfı geçmek zor mu?

→ Çalışan için hiçbir zaman sınıf geçmek zor değil ama herkes hemşirelik çok kolay bir bölüm zandediyor asla öyle bir bölüm değil. Vize ve final iki sınavımız var birde staj puanı var, ayrıca geçme notu 60 oldu bu sene:)

 • Tercih dönemindeki arkadaşlara, okuduğun üniversiteyi ve bölümü önerir misin?

→ İnsanlara yardım etmeyi seven herkese bu bölümü öneririm ayrıca üniversitemi seviyorum ve herkese öneriyorum

 • Son olarak üniversiteye yeni geçen arkadaşlarımız için söylemek istediğiniz bir şeyler var mı?

→ Üniversite her gencin yaşaması gereken bir yer , insanı geliştiren ve ayaklarının üzerinde durmayı öğreten bir okul, hemşirelik bence insanlara en yardım edilen meslek insanların en zor zamanlarında hastalıklarında yanında oluyoruz onlara yeri geldiğinde anne yeri geldiğinde kardeş yeri geldiğinde evlat oluyoruz, bu yardımseverliğin en üst seviyesi ve bence hemşirelik kimsenin değerini bilmediği en kutsal meslek

SORULARINIZ İÇİN: